האם כדאי לרכוש דומיין בסיומת .CN?

[wd_hustle id="שיתוף" type="social_sharing"]

חלק מהלקוחות המעוניינים להקים אתר אינטרנט יעודי לשוק הסיני שואלים לא אחת לגבי אפשרות של רכישת דומיין .CN האם זה כדאי ומשתלם? האם כדאי לרכוש דומין סיני?

*מאמר קצר זה מיועד למי שמתעתד להקים אתר אינטרנט עבור לקוחותיו בסין, או מתענין ברכישת דומיין סיני. מאת: תומר יחזקאלי, מייסד ‘לימפיד’.

סיומת דומיין .CN היא הסיומת הרשמית לדומיינים של הרפובליקה הסינית ורישום שלהם נעשה על ידי CNNIC  שזאת למעשה ‘רשות האינטרנט הסינית’. במהלך שנת 2010 נוספו גם סיומות דומיין בשפה הסינית, זאת בשל ריבוי אתרי האינטרנט הסינים ברשת והביקוש העולה לדומיינים סינים. בין שאר הסיומות הופיעו .中国, .公司 ועוד.

domain

אילו ייתרונות יש לדומיין .CN?

  • לדומיין בסיומת .CN יש עדין שמות פנויים יחסית לסיומות אחרות  כמו .COM, במיוחד כשמדובר במילים באנגלית או שמות חברות באנגלית. למשל:  limpid-translations.cn
  • אתר עם סיומת .CN יתפס בעיניי המחפשים ברשת האינטרנט כאתר סיני
  • אתר בטוח לגולשים הסינים בבקרת הממשל (למי שמאחסן אתרים בסין)

היכן ניתן לרכוש דומיין בסיומת .CN?

ניתן לרכוש דומיין סיני כמעט אצל כל רשמי הדומיינים הגדולים כמו Godaddy.com ואחרים.

אילו חסרונות יש לדומיין .CN?

מניסיוני האישי באתרים בבעלותי וניסיון שצברתי בעת טיפול באתרי אינטרנט של לקוחות, הכל טוב ויפה עד שישנו צורך לאחסן את האתר בסין בשל איטיות בטעינה שלו או בעיות בחווית הגלישה של הגולשים מסין. *עקרונית, רק חברות רשומות בסין יכולות לאחסן את אתר האינטרנט שלהן על שרת הממוקם פיסית במדינה, זאת בשל הרגולציות המחמירות של רשות האינטרנט הסינית.

רכישה של דומיין מרשם שאינו סיני כגון Godaddy.com ואחרים עשוייה להיות בעייתית בהמשך הדרך מאחר ולא ניתן יהיה לאחסן אתר אתר האינטרנט בסין (שוב, רגולציות של הממשל), ויהיה צורך להעביר בעלות לרשם דומיינים סיני. זה אפשרי אבל ביורוקרטי ולרשומות לוקח 10 ימים להתעדכן עם סיום הפרוצדורה.

נוסף על כך, במידה ואין לכם ישות עסקית רשומה בסין, הפתרון האולטימטיבי יהיה לאחסן את האתר בהונג-קונג, עם זאת חברות אחסון סיניות לא יוכלו לאחסן את האתר שלכם עם סיומת .CN בשל רגולציות החלות עליהן – גם בהונג-קונג. בשל כך יהיה פשוט יותר לרכוש דומיין עם סיומת .COM ולפתור את עצמכם מהביורוקרטיה הסינית הכרוכה ברישום דומיינים עם .CN.

לסיכום, עדיף לרכוש דומיין .CN מרשם סיני למקרה שתרצו לאחסן את אתר האינטרנט בסין, או הונג-קונג, או פשוט לרכוש דומיין עם סיומות .COM במידה ואתם מאחסנים את האתר מחוץ לסין.